Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
PRZYGOTOWANIE Przygotowanie ma miejsce w nocy 31 grudnia 1799 roku. Miejsce akcji jest Chata sławnego niegdyś czarnoksiężnika Twardowskiego w górach Karpackich – przy chacie obszerny dziedziniec. Występują następujące osoby: Czarownica, Szatan, Astaroth, Diabły, Gehenna, Mefistofel, Twór (czyli Joachim Lelewel), Chór Aniołów, Archanioł. Na wybrane miejsce przylatują czarownice i diabły i wprawiają w ruch wiekowy zegar i rozpoczynają nowy rok. Pojawiają się najznakomitsze postaci diabelskiego światka: Szatan, Mefistofeles, Astarot i inni. Pierwszy z nich Szatan zapowiada nadejście wielkiej chwili dla pewnego narodu, który się podniesie, zwycięży i zginie. W podtekście chodzi mu o Polaków. Wówczas Mefistofeles radzi, aby stworzyć tej nacji przywódców, a sam inicjuje modlitwę za zmartwychwstanie narodu. Nagle na scenie pojawia się ogromny kocioł, z którego wyłaniają się po kolei stwarzani przez Szatana...
Czytaj dalej: Streszczenie Kordiana

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Kordian

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Król Olch - streszczenie
2  Werter i Albert - hharakterystyka porównawcza
3  Poeci krajowiKomentarze: Kordian - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-30 18:12:21

Aschlee: ja czytam książki. Bo studiuję na polonistyce. A takie streszczenie jest pomocne, kiedy przypominam sobie materiał na egzamin. I zawsze korzystałam ze streszczeń. Człowiek ma pojemną głową, ale w stopniu ograniczonym. Takie "wspomagacze" są cudne.


2018-11-08 21:05:51

Dziedzictwo dziedzictwem - ale szczerze Wam powiem, mam wystarczająco dużo własnych problemów i nie potrzebuję czytać o kolejnym (pamiętając Wertera) nastolatku który się nieszczęśliwie zakochał i ma ochotę umrzeć. Tak odnośnie pierwszego aktu.


2018-10-22 18:06:52

Ziuta, spójrz prawdzie w oczy: ilu jest TAKICH ludzi, o których piszesz? ułamek procenta, mniej? ludzie, troszkę realizmu, nie usprawiedliwiajmy wszystkich obiboków i leni (choć z drugiej strony nie ciosajmy im kołków na głowie) streszczenie (jako przypomnienie ;) jest świetne.


2018-08-29 21:17:18

Ziuta... nie gadaj głupot na przeczytanie lektury masz co najmniej tydzień ja Kordiana przeczytałem w 1 wieczór... dodam ze jest to moja 1 przeczytana lektura w liceum a jestem w połowie 2 klasy. Nie mów mi nic o czasie bo na przeczytanie tego potzrebne są 3-4 h a w tydzień spokojnie tyle czasu znajdziesz.
Streszczenia książek
Tagi: