Mistycyzm
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mistycyzm jest typową postawą przedstawicieli epoki romantyzmu, zakładającą możliwość duchowego kontaktu z bóstwem, z siłami pozaziemskimi i stawiającą wyżej poznanie intuicyjne niż rozumowe. Autorzy i bohaterowie przez nich tworzeni wyznawali pogląd, że dzięki odpowiednio silnemu uczuciu, wyostrzonej intuicji i pełnej wierze religijnej możliwe jest całkowite, nierozerwalne połączenie się z Bogiem i z naturą.

Postawa ta w konsekwencji sprawia, że w obrębie świata przedstawionego istnieją zjawy, pojawiają się duchy, a śpiących bohaterów nawiedzają prorocze sny, co jest widoczne w twórczości Williama Blake’a, Juliusza Słowackiego czy Adama Mickiewicza (Romantyczność).
  Dowiedz się więcej
1  Kordian - streszczenie szczegółowe
2  Telimena - charakterystyka
3  Historia w Panu TadeuszuKomentarze
artykuł / utwór: Mistycyzm


  • Jeszcze nie załapałam, co to za stronka. Właśnie usiłuję wytężyć rozumek i zrozumieć, o co w niej chodzi. Dostrzegam tutaj hasła i definicje pojęć, które mnie fascynują. No i to, że np. mogę wyświetlić ten link na jakimkolwiek komunikatorze i oznajmić, że mnie to fascynuje i że się koło tego kręcę. Jakkolwiek po swojemu. : )
    CathAgath (cathagath {at} op.pl)

Tagi: