Werteryzm
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Werteryzm – to model postawy bohatera literackiego, który pojawił się w literaturze europejskiej za sprawą powieści epistolarnej Johanna Wolfganga von Goethego pt. Cierpienia młodego Wertera (nazwa postawy pochodzi od imienia głównego bohatera) i został utrwalony w literaturze końca XVIII wieku i początkach XIX wieku.

Bohater werteryczny to:
  • człowiek o wybujałej wyobraźni oraz nadwrażliwej uczuciowości;
  • samotnik, doświadczający silnego zranienia z reguły na tle miłosnym;
  • człowiek cierpiący na chorobę wieku - weltschmerz (rozterki filozoficzne, emocjonalne i etyczne, nazywane bólem świata;
  • buntownik przeciwko niesprawiedliwym prawom, konwencjom, obyczajom i normom moralnym;
  • zagubiony i zraniony bohater nie umiejący poradzić sobie ze sobą i odkrywanymi sprzecznościami, który ostatecznie kończy życie samobójstwem.


Natura nie znajduje wyjścia z labiryntu splątanych i sprzecznych sił i człowiek musi umrzeć. (list Wertera z 12 sierpnia)


Cierpienia młodego Wertera do tego stopnia oddziałały na odbiorców, że nie tylko spowodowała modę na ubiór a la Werter, żółta kamizelka, pantofle, niebieski frak (tak był ubrany Werter w momencie samobójstwa), ale również pchnęła wielu młodych ludzi do powtórzenia samobójczego aktu Wertera.O werteryzmie czytaj więcej w opracowaniu Cierpień młodego Wertera.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Koncepcja miłości w „ Konradzie Wallenrodzie”
2  Życie codzienne
3  Hrabia Horeszko i Sędzia Soplica - charakterystyka porównawczaKomentarze
artykuł / utwór: Werteryzm


  • to romantyczna postawa zaczerpnięta z utworu ,,Cierpienia młodego Wertera'', charakteryzująca się pesymizmem,melancholią i poczuciem wyobcowania,osamotnienia. Moda na strój werterowski: niebieski frak i żółta kamizelka oraz biała sukienka z różowymi kokardami. Zrodziła się moda na werterowski styl bycia,zachowań i odczuwania. Postawa Wertera znalazła naśladowców.Pojawiła się fala samobójstw z powodu nieszczęśliwej miłości. Pojawienie się na obrazkach,haftach i porcelanie postaci w strojach Wertera i Lotty.
    Kajuha (kajcia1990 {at} poczta.onet.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: