Dwa światy - realny i fantastyczny w "Balladynie".
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Oba światy, rzeczywisty i baśniowy, Słowacki misternie ze sobą splótł i połączył w taki sposób, że się ze sobą przenikały, a jeden wpływał na drugi.

Świat rzeczywisty reprezentowali ludzi, śmiertelnicy: wdowa, Balladyna, Alina, Kirkor, Grabiec, Pustelnik, Kostryn. Posługiwali się oni zwykłym, prostym, bezpośrednim językiem, starając się dążyć do osiągnięcia szczęścia. Słowacki starał się przedstawić ich jak najbardziej realistycznie, opisując ich ludzie przeżycia, rozterki i namiętności.

Ze światem tym łączył się ściśle świat fantastyczny, opisany w sposób tajemniczy, poetycki, magiczny. Jego reprezentanci to Goplana i jej dwa leśne duszki, którym Słowacki kazał rządzić się tymi samymi prawami, którymi rządził się świat rzeczywisty.

Zgonie z romantycznymi konwencjami, oba światy się ze sobą łączyły, a świat fantastyczny miał ogromny wpływ na to, co działo się w realnym ludzkim życiu. Goplana jest jednak siłą, która ludzkie losy plącze, gmatwa. Nimfa jednak zdała sobie sprawę, iż jest winna wszystkim nieszczęściom. Po śmierci Balladyny znika także ona, odlatując z kluczem żurawi, a wraz z nią znika też cały magiczny i fantastyczny świat.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

Czytaj dalej: Świat rzeczywisty i świat fantastyczny w utworze

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Balladyna


  Dowiedz się więcej
1  Analiza i interpretacja Reduty Ordona
2  Konstrukcja akcji w Zemście
3  Spór o zamek w Panu TadeuszuKomentarze
artykuł / utwór: Dwa światy - realny i fantastyczny w "Balladynie".    Tagi: